Już ponad 10 proc. Polaków żyje poza granicami Polski, z czego zdecydowana większość opuściła nasz kraj w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Do wyjazdu motywują nas wyższe zarobki, zmiana otoczenia, ale wielu osobom zależy też na wyborze miejsca, gdzie jest ciepło przez większą część roku. Czy warto przeprowadzić się do Hiszpanii i kupić tam mieszkanie?

Porównanie cen życia i mieszkań 

Hiszpania to kraj, który kojarzyć może się ze słońcem, pysznym jedzeniem, ale też ze stosunkowo niskimi cenami. Wiele jednak zależy od tego, gdzie mieszkamy. Inne są koszty życia w Barcelonie, a inne w mniejszych miejscowościach. Skąd czerpać wiedzę na temat realiów życia w danym kraju? Dobrym wyznacznikiem są dane z Better Life Index, czyli rankingu przedstawiającego kraje, w których mieszkańcy mogą cieszyć się najlepszymi warunkami do życia, a konkretnie dobrą równowagą pomiędzy życiem osobistym a pracą. Hiszpania zajęła w 2019 roku w tym zestawieniu 4. miejsce. Eksperci OECD, którzy sporządzali tę listę, brali pod uwagę m.in. czas poświęcany na pracę i na sprawy osobiste. W rankingu uwzględniono 34 kraje OECD. Polska znalazła się pośrodku stawki.

Ile kosztują mieszkania w Polsce, a ile w Hiszpanii? Z danych Eurostatu wynika, że średnia cena za m2 w Madrycie w 2018 roku wynosiła ok. 3,5 tys. euro, natomiast w Warszawie, ponad 2 tys. euro. O ile jednak w kolejnych latach w Polsce mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim wzrostem cen, to w Hiszpanii ten wzrost był najniższy od kilku lat. Czego można się spodziewać w najbliższym czasie? Wielu analityków przewiduje, że kwota za m2 mieszkania w Hiszpanii powinna w najbliższym czasie maleć, co może stwarzać okazje zakupowe.

Hiszpania jest miejscem atrakcyjnym do życia, a w mniejszych miejscowościach można oczywiście kupić mieszkanie dużo taniej niż w stolicy i w dużych miastach. Wielu Polaków decyduje się na zakup nieruchomości za granicą tylko po to, żeby móc korzystać z lokalu podczas urlopu, a przez pozostałą część roku wynajmować go turystom. To może być ciekawy pomysł na biznes, tym bardziej biorąc pod uwagę popularność Hiszpanii jako celu wycieczek. W 2019 roku, według danych minister przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto, kraj ten odwiedziło blisko 83 mln turystów. Oczywiście 2020 rok, ze względu na pandemię, był pod względem wyjazdów najgorszy od lat, ale to też spowodowało, że na rynku nieruchomości pojawiło się wiele okazji zakupowych.

Zakup mieszkania pod wynajem w Hiszpanii a w Polsce

Ciekawą inwestycję stanowią obecnie mieszkania kupowane na wynajem. W Polsce taka działalność cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na choćby bardzo niskie oprocentowanie lokat. Tylko gdzie lepiej kupić mieszkanie na wynajem - w Hiszpanii czy w Polsce? W naszym kraju mieliśmy do czynienia w ostatnim roku z bardzo wysokim wzrostem cen mieszkań, i to w całym kraju. Co więcej, analitycy nie spodziewają się, żeby w najbliższym czasie miało być taniej, tym bardziej, że klienci mają do dyspozycji bardzo korzystne kredyty. Mimo wysokich cen, warto wziąć pod uwagę zakup np. nieruchomości w Tychach i wynajem długoterminowy. Mieszkanie w tym mieście można kupić w cenie ok. 5 tys. zł za metr, a jego wartość będzie prawdopodobnie rosła. Dodatkowo, decydując się na wynajem, uzyskujemy pasywny przychód od najemcy.

Z drugiej strony można kupić mieszkanie w miejscowości turystycznej w Hiszpanii, np. w Alicante, gdzie za metr zapłacimy ok. 8 tys. zł, a dzięki atrakcyjnej lokalizacji będziemy mogli znaleźć najemców, skłonnych wynajmować nasze mieszkanie krótko‑ lub długoterminowo. To dobry moment na taki zakup, gdyż kiedy na nowo powróci turystyka, prawdopodobnie ceny nieruchomości wzrosną.

Podsumowanie

Zarówno zakup mieszkania w Polsce, jak i w Hiszpanii może okazać się trafioną inwestycją, ale przede wszystkim należy taką decyzję przemyśleć i odpowiednio przygotować się do transakcji. Obecnie mamy dobry moment dla tych, którzy chcą się przeprowadzić do Hiszpanii albo kupić tam mieszkanie pod wynajem, gdyż ceny nieruchomości są atrakcyjne.