Polacy są przekonani, że kupno mieszkania (nawet na dwudziestoletni kredyt) opłaca się zdecydowanie bardziej niż wynajem. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, jednak zależy to również od dziesiątek czynników m.in. sytuacja rodzinna/zawodowa, plany na przyszłość, potrzeby konkretnej osoby, a nawet jej charakter. Zatem, co aktualnie bardziej się opłaca? – wynajem czy kupno mieszkania? Praktyczne wskazówki! 

Zakup nieruchomości na kredyt – o czym warto pamiętać? 

Zakup nieruchomości na kredyt wiąże się z ogromnymi zobowiązaniami, które bez odpowiedniej poduszki finansowej mogą stać się udręką przez kolejne lata. Dzieje się tak najczęściej, gdy kredytobiorca wykorzystuje maksymalną zdolność kredytową, bez zadania sobie dwóch podstawowych pytań: 
  • czy będę w stanie spłacać raty kredytu bez jakichkolwiek dochodów przez 3-4 miesiące? 
  • czy w przypadku obniżki mojej pensji o 30-40% ureguluję raty bezproblemowo? 
Warto pamiętać, aby realnie ocenić własne możliwości na spłatę kredytu. Oczekiwania najbliższego otoczenia nie będą tutaj dobrym doradcą. To my bierzemy kredyt i tylko my powinniśmy zadecydować o naszych standardach dot. jego regularnej spłaty. 

Wynajem mieszkania – najważniejsze informacje 

Wynajem mieszkania pozwala na pełną elastyczność. W tym wypadku nie ma konieczności trzymania się określonego miejsca pobytu – można je zmienić wraz z końcem umowy najmu. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie będziemy mieli tego na własność i przez całe życie możemy być zmuszeni do płacenia mniejszych lub większych rat o których decyduje wynajmujący. 
Gdy mieszkanie nie jest nasze – wszelkie przemeblowania mogą być niemożliwe za sprawą zakazów właściciela. W tym wypadku należy się dostosować do jego obostrzeń, które bardzo często są uciążliwe (np. zakaz posiadania zwierząt). 

Zakup i wynajem mieszkania – w Polsce czy za granicą? 

Zakup i wynajem mieszkania w Polsce ma swoje wady i zalety o których wszyscy wiedzą. Warto jednak znać też drugą opcję – osiedlenie się w zupełnie innym kraju. Wiele osób z tego rezygnuje za sprawą barier językowych, niskiej pewności siebie oraz względów prawnych. 
Jeśli jesteś zainteresowany kupnem lub sprzedażą mieszkania za granicą, możesz skorzystać z oferty licznych agencji nieruchomości świadczących usługi m.in. w Niemczech oraz Hiszpanii. Biuro nieruchomości REMI-DOM wyręcza swoich klientów we wszystkich aspektach przeprowadzki. Jedyne, co musi zrobić sprzedający to wykazać chęci i dysponować odpowiednimi funduszami. 

Wynajem a kupno mieszkania co aktualnie bardziej się opłaca? – podsumowanie 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – „wynajem a kupno mieszkania  co aktualnie bardziej się opłaca?”. Warto jednak rozważyć kilka opcji. Pierwszą z nich jest fakt, iż w wynajmowanym mieszkaniu obowiązują nas liczne ograniczenia m.in. brak możliwości remontu, wymiany mebla bez pozwolenia, a nawet zakaz posiadania zwierząt domowych (w zależności od nastawienia właściciela). 
Z drugiej strony płacenie czynszu za „cudze” mieszkanie daje nam możliwość zmiany z miesiąca na miesiąc. Nie jesteśmy przywiązani do konkretnego miejsca i możemy wybierać pomiędzy miastami, a nawet krajami. Niektórzy jednak twierdzą, że dom na kredyt jest inwestycją „w swoje”, która gwarantuje spokojną starość.  

Reasumując, wszystko zależy od naszego nastawienia, potrzeb życiowych, aktualnej sytuacji rodzinnej i finansowej. Wszystkie decyzje natomiast należy podejmować z „chłodnym umysłem”, bez podpowiedzi osób trzecich, a przede wszystkim kierować się rozsądkiem, nie emocjami. Wynajem mieszkanie będzie lepszy dla „młodych”, a ludzie starsi, a co za tym idzie – bardziej usytuowani życiowo powinni zastanowić się nad kredytem.